неделя, 20 септември 2009 г.

Това ли е смъртта на щатския долар?

31 Август 2009 | 11:30 
 

През последните години доларът многократно бе обявяван за мъртъв и въпреки това, точно като чудовище от филм на ужасите, отново възкръсваше само и само да докаже, че когато твърде много хора вярват в неговата кончина, той е готов за голям възход. Такива ситуации бяха налице в края на 2004 г., когато Бъфет, Сорос и Бил Гейтс обявиха зелените пари за обречена валута.

В края на 2007 и началото на 2009 в траура дори се включи и топ моделът Жизел Бюндхен. Последните седмици отново се характеризират с такъв краен негативизъм към щатския долар. 

Наскоро британският „Telegraph" публикува статия със заглавие: „Това ли е смъртта на долара?". За всеки, който няма спомен какво се случи след описаните горе периоди уточнявам - последва силно оживление на щатските пари и това може да се види на историческата графика на EUR/USD, напук на мненията на тези известни личности, повечето, от които са и експерти в областта на инвестирането.

Освен това, в средата на август един от най-обективните сентимент индикатори, които изучават инвеститорските настроения, Daily Sentiment Index бе с рекордно ниска стойност от 3% бикове за американските пари. Какво показва този негативизъм? Неговото значение е точно обратно на това, което мнозинството очакват. В крайна сметка, за никого не е тайна, че пазарите винаги карат огромната маса да влезе в заблуда и именно тогава да направят голямо движение в обратната посока.

Точно така сработва принципът - много хора губят парите си, а малцина печелят. Когато към един актив има само 3% бикове и 97% мечки това означава, че вече почти всеки, който е можел да открие позиции срещу него, вече го е направил. Много трудно ще се появи нов силен натиск срещу този актив при условие, че участниците, които го търгуват вече са направили своите облози.

Откъде ще дойде изненадата? Това изобщо не е важно. Това, което има значение е, че такава ще има в най-скоро време. Наличието на екстремен сентимент означава, че дори и да продължи даден актив (доларът) да прави нови дъна, то потенциалът за спад е изключително ограничен. Огромният потенциал е в посока на поскъпването на тази валутна единица.

Всичко това, в комбинация с предупрежденията и сигналите, които ни подава графиката на USD, увеличава много вероятността за непосредственото му поскъпване и нови дъна да не бъдат регистрирани.

Нека пренесем вниманието си към валутната двойка EUR/USD, която се движи в обратната посока. С други думи, когато тази двойка пада, доларът поскъпва. Има голяма вероятност върхът регистриран на 5 август, на ниво 1.4447 да не бъде пробит. Ако все пак това се случи, следващата спирка вероятно ще бъде преди 1.4721. Там отново ще търсим входове за къси позиции, на които ще разчитаме да носят печалби в продължение на месеци или дори години.

Мнозина биха запитали защо след като е толкова очевиден наближаващият възход на долара, големите авторитети не ни предупреждават за това. Отговорът не е, че се опитват да заблудят масите. Бедата е, че те също концентрират вниманието си върху фундаментални фактори, а последните винаги и без изключение закъсняват спрямо графиките. Само онези методи за анализ, като техническият и вълновият, които изследват пряко динамиката на определен актив, могат да предложат първо ранни предупреждения и след това навременни сигнали.

Когато фундаменталните анализатори разберат, че всъщност доларът е вече във възходящ тренд, последният ще е властвал от месеци.

Няма коментари:

Публикуване на коментар